ČMSHb

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Od 1.7.2018 platí nová pravidla hokejbalu

Datum: 03. 07. 2018
Autor: Jaroslav Pikula
Sdílej přes:
Pravidla hokejbalu 2018

Od 1.července vstupují v platnost nová pravidla hokejbalu, která by měla přinést několik změn daných vývojem hokejbalu s cílem zatraktivnit zápasy a podpořit útočnou a technickou hru. 

Ta úplně největší změna je, že se od nové sezóny budou utkání základní části v kategoriích od dorostenců výše  v případě remízového stavu rozhodovat v pětiminutovém prodloužení hraném v počtu čtyři na čtyři a až následně se bude pokračovat třemi nájezdy na obou stranách.
 
Novinkou je také to, že případný pátý rozhodující zápas finále se bude hrát bez nájezdů, o vítězi soutěže v tomto případě rozhodne gól v prodloužení, kdy se bude kontinuálně prodlužovat o délku třetiny až do vstřelení rozhodujícího gólu.
 
Další změnou je, že za vystřelení míčku z obranné třetiny po modrou čáru obdrží hráč dvě minuty za zdržování hry, přičemž trest nebude například uložen, pokud míček nepřeletí hráčskou nebo trestnou lavici. Co se však plošně zatím nebude praktikovat je hybridní zakázané uvolnění, které po vyzkoušení zůstává jako možná alternativa ke klasickému zakázanému uvolnění.
 
Novinkou bude také změna vhazování na útočné polovině. Pokud bude mít útočící družstvo útočné pásmu a střela se odrazí od tyčky, břevna nebo od síťky brankové konstrukce mimo hřiště, vhazovat se bude v útočném pásmu bez ohledu na to, jestli střela byla tečovaná nebo ne. V útočném pásmu se nově bude vhazovat i po zakázaném uvolnění po výhodě při vyloučení.
 
Změn doznaly také některé tresty a jejich výklady jako například nedovolené bránění nebo vysoká hůl. Za nedovolené bránění půjde dát nově větší trest do konce utkání i trest ve hře. V případě vysoké hole ubudou v budoucnu dohady jestli a kde hráč koho trefil, protože stačí, aby hráč zasáhl svou holí protihráče do obličeje, protože tak jako v jiných případech se bude uplatňovat, že hráč je zodpovědný za hru svou holí. Mezi další změny patří třeba úprava trestů za vzájemnou bitku, rozšířený výklad pak dostala i další pravidla, například o nesportovním chování.
 
Celkově pravidla prošla kompletní rekonstrukcí, byl rozšířen výklad a přidány přílohy, např. se situacemi po různých typech vyloučení.
 
Nová pravidla a hlavní změny naleznete pod následujícími odkazy:
 
 
Brankářská hokejbalová škola

Připojte se k hokejbalu

Najdete nás pravidelně i na sociálních sítích čtečkách RSS i na YouTube.comPartneři českého hokejbalu