Místa na letních kempech brankářů jsou skoro zaplněná! Jak na nich trenéři pracují s mládežnickými talenty?

Na letošních letních kempech brankářů zbývá posledních pár volných míst. Tréninky probíhají pod vedením několika trenérů, mezi které patří také Ondřej Almaši, Jakub Třináctý a Vladimír Šidlo. Na co se během léta s mladými talenty zaměřují a jak rozvíjejí jejich dovednosti?

Obecně se dá říct, že čím starší brankář je, tím je klidnější

Na letních hokejbalových kempech pracují mladí brankáři nejen na svých dovednostech. Jsou rozděleni do věkových kategorií. „Osobně největší rozdíl mezi brankáři v těchto kategoriích vnímám v mentální vyspělosti. Obecně se dá říct, že čím starší brankář je, tím je klidnější. Řekl bych, že v kategorii U16 jsou brankáři mnohem víc hraví, neumějí moc pracovat s únavou a dostatečně během kempu odpočívat, což je znát především v druhé polovině kempu, kdy jim viditelně docházejí síly,“ prozrazuje Jakub Třináctý rozdíly mezi kategoriemi U16 a U18. V mladší kategorii se tedy snažíme předat co nejvíc informací v první polovině kempu, kdy brankáři ještě nepracují pod takovou únavou a jsou schopni tyto informace zpracovat. V druhé polovině se většinou více zaměřujeme na to, aby právě i pod tou únavou využívali to, na čem jsme předtím pracovali,“ říká asistent trenéra reprezentace U16 a U18.

U starší kategorie lze začleňovat do tréninků nové poznatky. „V kategorii U18 je možné právě díky větší odpočatosti pracovat na nových věcech i v pokročilé fázi kempu. Během letních kempů dělají brankáři pokroky. Každý brankář je originál a má vlastní silné a slabé stránky. V první řadě se snažíme o odstranění těch zásadních chyb či zlozvyků v základech – především v postoji a pohybu,“ vyjmenovává Třináctý. „Já osobně se hodně soustředím právě na pohyb a aktivní práci s holí. To jsou pro mě jako aktivního brankáře důležité prvky a silné stránky v mojí hře, které bych rád předal dalším talentovaným,“ říká Třináctý, který v naší nejvyšší hokejbalové soutěži působí v Pardubicích.

Každý rok vidíme, že se kluci posunou v dovednostech, se kterými měli určité problémy

Na kempech se trenéři snaží u brankářů rozvíjet různé dovednosti. „Vždy záleží na tom, o jakou věkovou kategorii jde. V létě to máme prakticky napříč spektrem – od U13 až po U18 – a to je opravdu velký rozptyl, jak to popisuje kolega Kuba Třináctý. Na kempu U13, i když to nezní moc cool, je to hlavně o trénování základů a upevňování důležitých návyků, které se pak přenesou do hry,“ prozrazuje Ondřej Almaši. „Každý rok vidíme, že se kluci posunou v dovednostech, se kterými měli určité problémy. Ať už to je základní postoj a pohyb, orientace v brankovišti, chytání rukama nebo obratnost na zemi v rozkleku. S trenéry brankářů, kterých je vždy na kempu hodně, se mohou právě každý den soustředit na to, co zrovna potřebují a kde je, jak se říká, pálí pata,“ vypráví jeden z trenérů mládežnických kempů. „U starších kategorií více ladíme detaily a s brankáři je to spíše „parťácký“ vztah. U kategorií U16–U18 už kluci dokážou opravdu přemýšlet o tom, co dělají, a analyzovat svoji hru – a to je to, co můžeme využít k tréninku technicky náročnějších dovedností. Oproti předchozí kategorii se tady ladí více detaily. Takže se bohužel nedá vypíchnout, na co klademe největší důraz – každý brankář je jiný,“ zmiňuje odlišnosti Almaši.

Podle věku brankářů je jiný také přístup k tréninkům. „S mladší skupinou pracujeme více herní formou, kdy využíváme různé hry a soutěže, kde brankáři rozvíjejí svoje dovednosti. Spolu s tím jsou i cvičení, kde se driluje, ta jsou také součástí naší metodiky, ale v porovnání se starší skupinou je toho méně. Vše je pomalejší a dává se brankáři čas na dobré provedení,“ upřesňuje zkušený trenér. „Starší kluci už vědí a chápou, proč věci dělají a proč je potřeba to nebo ono trénovat, i když to není úplně sranda nebo zábava. Klademe větší důraz na technické provedení a přesnost,“ říká Almaši. „Bez ohledu na věkovou kategorii, všechny skupiny na všech kempech milují živelná cvičení, kde soutěží proti střelcům nebo trenérům. Tam je nasazení největší, platí to bez výjimky. Učí to brankáře rychle improvizovat a reagovat na situaci, což je za mě dovednost, kterou je potřeba trénovat,“ doplňuje jeden z trenérů letních hokejbalových kempů.

Snažím se stále vylepšovat jednotlivá cvičení o zajímavé prvky

Trenéři hráče také motivují, aby neztratili zájem a pracovali na sobě už v nízkém věku. „Snažím se dělat tréninky s kouskem zábavy a třeba i formou nějaké soutěže mezi jednotlivými brankáři, aby je to samotné bavilo. Samozřejmě to nejde udělat vždy,“ prozrazuje Vladimír Šidlo, který je také asistentem trenéra talentované mládeže U14. „Mimo jiné se snažím stále vylepšovat jednotlivá cvičení o zajímavé prvky, které budou pro brankáře přínosem – a tím pádem, aby neztratili zájem o svůj seberozvoj a dále tvrdě pracovali na sobě,“ uvádí Šidlo.

Brankáři do 14 let se na kempu nejprve zaměřují na základy. „Ve většině případů se snažíme dělat základy, které jsou pro nás brankáře důležité. Když vidíme, že tyto základy brankáři zvládají, je to určitý signál pro nás trenéry, že můžeme na tato cvičení navazovat těžšími věcmi. A přesto je stále potřeba zlepšovat a osvojovat si ty jednoduché základy, ze kterých ta těžší cvičení vycházejí – tedy střely na lapačku či vyrážečku, práce s holí, ale hlavně samotný brankářský postoj, pohyb v brankářském postoji a orientace v brankovišti,“ doplňuje trenér gólmanů.

Volné kapacity:

9. 8. 2025 – CRD U16 – brankáři: 12/16 → 4 volná místa

26. 7. 2025 – CTM U16 – brankáři: 17/21 → 4 volná místa

20. 7. 2025 – CTM U18 – brankáři: 19/21 → 2 volná místa

O rozvoj brankářů je v létě velký zájem. Zdroj fotky: Hokejbal tým.