Možnost řídit turnaj v Anglii se neobjeví každou chvilku, vyhlíží další zkušenost rozhodčí Vilém Jonák

Přes zimní přestávku na sobě pracují také rozhodčí. Jedním z nich je Vilém Jonák, který kromě fyzické přípravy vyjede tento týden i na turnaj do Anglie. V České republice je navíc součástí Junior programu zaměřujícího se na výchovu mladých talentovaných rozhodčích a nejen o tom se rozpovídal více.
Bude to docela jiný hokejbal, než na jaký jsme zvyklí u nás
Vildo, už několikátou sezónu působíte u hokejbalu jako rozhodčí, kteří jsou důležitou součástí tohoto sportu. Jak se udržujete v kondici přes zimní přestávku a na co se v této době zaměřujete?
Přes zimní pauzu se věnuji většinu času silovějšímu tréninku a občasně nějakým aerobním cvičením. Zároveň během ledna už začínají různé turnaje, což je před sezónou, jak pro týmy, tak pro rozhodčí, ideální příprava.
O víkendu budete v roli rozhodčího na turnaji v Anglii. Konkrétně se jedná o turnaj Maurice Ball Hockey Tournament a pořádají ho Češi a Slováci, kteří tam žijí. Jaké je to pro Vás zpestření se představit na tomto turnaji?
Na zkušenost se moc těším, možnost řídit turnaj v Anglii se neobjeví každou chvilku. Co jsem měl možnost nahlédnout do rozpisu, tak to teda taky bude fyzicky dost náročné. Je tam obrovské množství týmů.
Turnaj se uskuteční v Market Drayton, nedaleko města Stoke-on-Trent. Kromě českých a slovenských hráčů by se ho měli zúčastnit také místní. Co od toho očekáváte?
Myslím si, že to bude docela jiný hokejbal, než na jaký jsme zvyklí u nás. Bude se hrát 4 na 4, budu muset střídat řeč podle toho, s kým zrovna mluvím. Na druhou stranu si myslím, že všechny týmy budou chtít vyhrát a bude se hrát ve vysokém nasazení.
Vilém Jonák je stejně jako několik dalších rozhodčích součástí Junior programu, který je určený pro mladé talentované rozhodčí. Autor fotky: Jaroslav Soukup.
Pro začínající rozhodčí jsou tyto víkendy extrémně motivující
S rozhodčími se v České republice dlouhodobě pracuje. Vy jste součástí Junior programu, který je určený pro mladé talentované rozhodčí k výchově pro vyšší soutěže. Kde vidíte jeho největší přínosy ve svém rozhodcovském vývoji?
Velký přínos vidím v intenzivnějších feedbackech během těchto soustředění, což je jedna z hlavních prerekvizit k tomu, se zlepšovat. Dále je na těchto soustředěních šance se dostat k náročnějším utkáním, což umožňuje v kontextu se zmíněným feedbackem velice koncentrovaně získávat zkušenosti a feedback hned zapracovávat do praxe.
Součástí programu jsou také soustředění, rozhodčí jsou více sledováni v zápasech od žáků až po Extraligu mužů a pracuje se s nimi intenzivněji. Co konkrétně to pro Vás obnáší?
Soustředění bývají během sezóny zpravidla dvě, jedno na podzim a jedno na jaře. Bývá přes celý víkend a během celého víkendu jsme na utkáních doprovázeni členy komise rozhodčích a komise delegátů, kteří nám dávají k zápasům zpětnou vazbu. Myslím si, že pro začínající rozhodčí jsou tyto víkendy extrémně motivující a zároveň soustředění fungují i jako výborný teambuilding pro sblížení s kolegy, což má opět pozitivní dopad na spolupráci na hřišti.
Určitě se věnujete také rozebírání různých situací a jste seznámeni s tím, jak je řešit. Jaké jsou v současnosti největší výzvy, se kterými se setkáváte?
U mě osobně se nejčastěji rozebírá komunikace. Často slyším, že jsem až moc „hodný“ (smích) a povídáním s hráči trávím zbytečně moc času. Ale je to něco, na čem si zakládám a co bych chtěl dělat dál v podobné míře, snad jen účelněji. Drtivá většina hráčů i trenérů, které potkávám, jsou mnohem klidnější a spokojenější, když přesně ví, co a jak se děje, a proč jsem se rozhodl tak a ne jinak, přestože mohou mít na věc třeba úplně jiný pohled. Myslím si, že dobrá a empatická komunikace je obrovsky důležitá součást vedení utkání. Snažím se tedy programově pracovat na věcech, které si myslím, že mi jdou.
V České republice se Vilém Jonák objevuje v několika soutěžích, nyní během zimní přestávky vyjede také do Anglie. Autor fotky: Štefan Havran.